Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: infoarena 3  (Citit de 44671 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« : Octombrie 29, 2007, 23:42:10 »

Am scris o propunere pentru infoarena3: http://infoarena.ro/propuneri/3-infoarena3. Am scris ce nu-mi place mie la infoarena2, si de ce trebuie rescris. Pe scurt exista prea multe prea mari probleme pentru a se putea face ceva frumos din infoarena2.

Nu am facut o arhitectura detaliata pentru infoarena3. Propun sa facem intai niste demo-uri de tehnologie ca sa ne convigem ce merita folosit si ce nu. Migram continutul fara nici o modificare si lasam intacta structura de navigare, ca sa trecem lejer. O sa avem mai multe facilitati de securitate, logging, editare runde etc.

Ca platforma eu propun python fara framework, cu SqlAlchemy la DB. Pe live o sa rulam python in apache cu mysql. Pentru development ar fi foarte cool sa putem rula cu sqllite si un server in linie de comanda. Asa putem sa ajungem la zero bootstrapping etc. Daca ceva se dovedeste innaceptabil de incet (alchemy? python?) putem sa discutam.

Se doreste feedback de la oricine (nu doar membrii echipei).
« Ultima modificare: Noiembrie 19, 2007, 00:58:42 de către Mircea Pasoi » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 30, 2007, 18:25:49 »

Citat
Nu avem suport de redenumire si stergere care sa pastreze istoria, si nici o idee resonabil de design care ar permite asa ceva in baza de date. Trebuie investigat daca se poate folosi subversion in loc de MySQL pentru fisiere versionate.


Citeam si eu pagina si mi-a venit in gand RCS cand am ajuns la partea asta. E destul de usor de folosit, dupa parerea mea, daca te obisnuiesti cu el... face un fisier de tip svn in care sunt pastrate toate fisierele si se poate interactiona prin system() cu el destul de dragut... bine, nu stiu daca e o practica foarte buna, dar merita sa incercati vreo cateva minute folosirea lui.
Memorat
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 30, 2007, 20:13:17 »

Citeam si eu pagina si mi-a venit in gand RCS cand am ajuns la partea asta. E destul de usor de folosit, dupa parerea mea, daca te obisnuiesti cu el... face un fisier de tip svn in care sunt pastrate toate fisierele si se poate interactiona prin system() cu el destul de dragut... bine, nu stiu daca e o practica foarte buna, dar merita sa incercati vreo cateva minute folosirea lui.

RCS e o chestie foarte veche; din care au aparut ulterior CVS si apoi SVN. Cu svn se poate interactiona folosind librarii speciale si stie chestii care sunt altfel greu de implementat corect: rename/move/copy/delete/restore inclusiv pe directoare. Si ai putea sa iei chestii din wiki pe disc (teste, evaluatoare etc.) ca se le manipulezi frumos.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 30, 2007, 20:42:53 »

Stiu ca e foarte foarte vechi, dar pe langa faptul ca nu am foarte mare experienta in ce inseamna versionare Smile [experienta de utilizare], am constatat ca RCS e bunicel pt ca poate sa faca multe doar intr-un singur fisier. Eu cam am probleme cu programele care imi fac zeci de directoare complicate si fisiere pe care trebuie sa le cauti in documentatie ca sa le intelegi  Eh?... dar daca pt SVN sau CVS exista deja librarii, atunci e evident ca RCS nu e o alternativa...

Oricum, bafta la IA3  Thumb up
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 19, 2007, 00:54:36 »

Nu mai exista pagina? Eh?
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #5 : Noiembrie 19, 2007, 00:59:00 »

Nu mai exista pagina? Eh?

Pagina buna este http://infoarena.ro/propuneri/3-infoarena3
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 20, 2007, 18:07:22 »

Ar fi tare un newsletter care sa te anunte in fiecare vineri ce concursuri sunt in saptamana viitoare si un feed la calendar.
Brick wall  faci cand pierzi aiurea concursuri.
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 22, 2007, 22:42:05 »

         Cred ca ar fi cool sa fie o optiune in plus la "trimite solutii" ca sa poti face o sursa publica.Asfel mai invata fiecare cate o optimizare ceva, dar numai cei care au rezolvat problema de 100p  Tongue sa poata accesa sursele publice pentru problemele respective.
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 22, 2007, 22:54:37 »

Cred ca ar fi cool sa fie o optiune in plus la "trimite solutii" ca sa poti face o sursa publica.Asfel mai invata fiecare cate o optimizare ceva, dar numai cei care au rezolvat problema de 100p  Tongue sa poata accesa sursele publice pentru problemele respective.
Nu vad in ce masura asta depinde de infoarena 3.0. E mai mult un feature despre care s-a mai discutat si care trebuie aprobat de admini inainte de a fi pus in practica.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 03, 2007, 16:38:26 »

Ar fi frumos, insa nu indispensabil, daca la "Vezi sursa trimisa" ar fi adaugata o optiune "Retrimite aceasta sursa". Ar fi mai eficienta metoda asta, decat formarea unei noi surse in calculatorul nostru prin copy-paste si trimiterea problemei in mod obisnuit.  Smile
Memorat
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 03, 2007, 17:00:45 »

De ce ai vrea sa retrimiti o sursa?
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 03, 2007, 17:57:19 »

Pai... sa zicem k ai luat la o problema 100 de puncte. Faci inca o metoda la aceasi problema si nu reusesti sa obtii maximum de puncte. Si..ai vrea sa iti apara pb respectiva ca fiind rezolvata.. faci un re-submit la rezolvarea cu 100 si gata. Oricum, nu e neaparat necesara existenta acestei optiuni.  Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 03, 2007, 18:04:44 »

Momentan este prioritara ultima sursa evaluata. Ar putea fi considerata cea cu punctaj maxim.

Insa acest lucru este bun doar pentru arhiva de probleme. In concurs este neaparat sa fie considerata ultima sursa submitata.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
tudalex
Strain
*

Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Aprilie 18, 2011, 07:47:27 »

Daca vreti sa va axati development-ul pe branching eu va propun sa folositi git. E superior din aceasta privinta, mi se pare ca svn deabia in ultima versiune 1.5 suporta cateva lucruri complet necesare cand vine vorba de branching. In plus e un haos total pe svn fiind ca toate commit-urile primesc numere crescatoare independent de branch-ul in care sunt facute.
Deasemenea recomand si trecerea de la trac la redmine e mult superior si ofera mult mai multe facilitati cand vine vorba de user management.
Memorat

"Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, dar de prima inca nu sunt sigur" Albert Einstein
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines