Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme structura repetitiva  (Citit de 8509 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
lasermine
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Octombrie 20, 2010, 15:18:05 »

Am si eu 2 probleme pe care nici cum nu le stiu face. Confused

1).Se citesc 2 numere naturale.Daca numerele au aceeas lungime atunci sa se genereze un alt numar prin intercalarea numerelor date.
n=748
n2=326
n3=734286


2)Se citeste un numar natural n.Sa se genereze un alt numar natural m care sa contina 0 in locul cifrelor divizibile cu 3.
ex:n=86359
=>m=80050

Mersi

p.S Sa mutati subiectul la teme ca nu am vazut sectiunea.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 20, 2010, 15:27:51 »

1. In primul rand cred ca e tema
2. In ce program studiezi
3. Unde ai ajuns ... doar la structura repetitiva ? Stii functii ?
Memorat
lasermine
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 20, 2010, 15:30:32 »

1. In primul rand cred ca e tema
2. In ce program studiezi
3. Unde ai ajuns ... doar la structura repetitiva ? Stii functii ?

MingW
Da,stiu functii
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 20, 2010, 15:44:19 »

Si ce anume nu stii la probleme ? La primul exercitiu trebuie sa citesti numarul, sa il tot imparti la 10 si numeri cu un contor de cate ori ai impartit. Faci asta pentru fiecare numar, si vezi daca cele 2 contoare sunt egale. Daca sunt egale, atunci tot in cea functie, faci inversele lor ( pentru ex. tau avem ninvers = 847 si ninvers2 = 623 ) . Apoi mergem cu amandoua numere in paralel ( cu cele inversate ) , si construim numar c asa : c = c * 10 + numarinvers % 10, unde numarinvers este primul numar inversat, sau al doilea depinde la al catelea esti ( incepi cu primul, ii iei ultima cifra, apoi cu al doilea, apoi iarasi cu primul si tot asa, pana ramai cu 0 ) . Mai trebuie verificat, daca un numar se termina mai repede ( din cele inversate ) , inseamna ca a avut 0 la sfarsit, si adaugi un 0 la c ( daca ai numarul n = 120, inversat va fi 21, si nu va mai avea lungimea 3, ci 2 ) . La a doua problema, cel mai usor e sa inversam primul numar, si facem ca la primul exercitiu : impartim numarul pe rand tot la 10, si verificam daca ultima cifra este divizibila cu 3. Daca este adaugam 0, daca nu adaugam acea cifra. ( daca ai cifra 9, adaugi la rez = rez * 10 + 0, altfel rez = rez * 10 + cifra, unde cifra este numarul % 10 ) .

P.S. : Daca intampini dificultati sa ma anunti .
Memorat
lasermine
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 20, 2010, 16:05:27 »

Si ce anume nu stii la probleme ? La primul exercitiu trebuie sa citesti numarul, sa il tot imparti la 10 si numeri cu un contor de cate ori ai impartit. Faci asta pentru fiecare numar, si vezi daca cele 2 contoare sunt egale. Daca sunt egale, atunci tot in cea functie, faci inversele lor ( pentru ex. tau avem ninvers = 847 si ninvers2 = 623 ) . Apoi mergem cu amandoua numere in paralel ( cu cele inversate ) , si construim numar c asa : c = c * 10 + numarinvers % 10, unde numarinvers este primul numar inversat, sau al doilea depinde la al catelea esti ( incepi cu primul, ii iei ultima cifra, apoi cu al doilea, apoi iarasi cu primul si tot asa, pana ramai cu 0 ) . Mai trebuie verificat, daca un numar se termina mai repede ( din cele inversate ) , inseamna ca a avut 0 la sfarsit, si adaugi un 0 la c ( daca ai numarul n = 120, inversat va fi 21, si nu va mai avea lungimea 3, ci 2 ) . La a doua problema, cel mai usor e sa inversam primul numar, si facem ca la primul exercitiu : impartim numarul pe rand tot la 10, si verificam daca ultima cifra este divizibila cu 3. Daca este adaugam 0, daca nu adaugam acea cifra. ( daca ai cifra 9, adaugi la rez = rez * 10 + 0, altfel rez = rez * 10 + cifra, unde cifra este numarul % 10 ) . P.S. : Daca intampini dificultati sa ma anunti .

Apreciez munca depusa,dar nu prea inteleg...cate variabile trebuie adaugate?!si mai ales cu structura cat_timp ...mentionez ca nu am mai avut niciodata asemea exercitii...

Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 20, 2010, 16:22:27 »

Lasa-mi pe P.M. ceva contact ( gen id de messenger ) si vorbim acolo .
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 22, 2010, 20:55:12 »

Numarul de cifre al unui numar il poti obtine mai usor cu nrcif = ceil ( log10( x+0.1 ) ), unde x este numarul caruia ii numeri cifrele, iar rezultatul se retine in nrcif.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines